Łemkowie. Losy zaginionego narodu – recenzja

Łemkowie. Losy zaginionego narodu Marka Koprowskiego to była pierwsza książka jaką przeczytałam o Łemkach. Sądzę, że jak na pierwszą większą lekturę dotyczącą tego narodu, lepiej trafić nie mogłam, bowiem ją przeczytawszy, ma się ochotę na „więcej” , pomimo, iż Koprowski serwuje taki zastrzyk wiedzy, że można by dalsze zgłębianie wiedzy o tym narodzie sobie odpuścić.

Początkowe moje obawy, że jest to książka, będącej zbiorem suchych faktów i bezdusznych danych statystycznych, bardzo szybko zostały rozwiane. Już od pierwszej strony książka ta wciąga, wprost ciężko się od niej oderwać. Napisana jest bardzo przystępnym językiem, mimo, że jest w niej bardzo dużo konkretów, to daleka jej od encyklopedycznej nudy, wciągając czytelnika do małopolskiego świata Łemków.

Bardzo fajnym rozwiązaniem zastosowanym w tej książce, było oddanie w pewnym momencie „sceny” samym Łemkom, którzy opowiedzieli historie swojego narodu ze własnej perspektywy. Jest to w mojej ocenie zabieg bardzo cenny dla uzyskania obiektywnego obrazu sytuacji tego narodu. Ta część książki najbardziej mnie zainteresowała.

Jedną z bardziej interesujących kwestii poruszanych w Łemkowie. Losy zaginionego narodu, jest temat powracania Łemków do Prawosławia. Jest to temat, który szczególnie mnie zajmuje – temat odradzania się Prawosławia w południowej Polsce, opisuje m.in. tu (link).

Bardzo polecam tę książkę. Nie tylko osobom, które chcą dowiedzieć się czegoś stricte o Łemkach. Tę książkę powinien przeczytać każdy – ku przestrodze. Opisuje ona, jak „wielka” polityka może zniszczyć zwykłych, Bogu ducha winnych ludzi. Bowiem opisane jest w niej cierpienie niewinnej, prostej ludności, wyrwanej z korzeniami ze swojej ojcowizny. Tylko za to, że ktoś postawił znak równości między nimi, a Ukraińcami, za których zdecydowana większość Łemków się nie uważała. Aby ta historia nigdy i nigdzie się nie powtórzyła.

Godną uwagi, bardzo trafną recenzją książki Łemkowie. Losy zaginionego narodu, która może posłużyć jako uzupełnienie mojej recenzji, jest recenzja na portalu lubimyczytac.pl, link tu (link).

Łemkowie Losy zaginionego narodu
Łemkowie Losy zaginionego narodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *