Cerkiew w Wapowcach i Dolina Hołubli – wypad na spacer do sąsiedniej miejscowości

Dzisiejsze słoneczne popołudnie nie nastrajało do siedzenia w domu. Aparat nieśmiało spoglądał na mnie z mojego prowizorycznego biurka, więc postanowiłam wybrać się na krótki wypad kilka miejscowości dalej, do Wapowiec.

Wapowce cerkiew
Dojazd do Wapowiec
Wapowce cerkiew
Dojazd do Wapowiec

Wieś Wapowce to leżąca przy drodze krajowej niewielka miejscowość ok. 10 minut samochodem na zachód od Przemyśla.

Z drogi nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednakże jeżeli ktoś nie jest stąd, to jego uwagę przykuje znany w okolicy dwór (Dwór Wapowce – obecnie hotel) oraz właśnie tytułowy kościółek, malowniczo położony na niewielkim wzniesieniu, na tle pól, obecnie liczący sobie już ponad 140 lat. Został on wybudowany w 1875 r. przez rodzinę Horodyńskich i księcia Leona Sapiehę (późniejszego właściciela wsi), a w 1926 r. przeszedł remont.

Cerkiew Wapowce
Cerkiew Wapowce

Wielokrotnie mijany przeze mnie rzeczony kościółek, o ciekawym, nietypowym wyglądzie, nigdy nie przyciągał nadto mojej uwagi. Wszak na Podkarpaciu jest taka różnorodność architektoniczna, że wspomniany kościółek nie wydawał mi się niczym szczególnym.

Wapowce cerkiew
Wapowce cerkiew
Wapowce cerkiew
Wapowce cmentarz przycerkiewny
Wapowce cerkiew – pocisk?
Wapowce cerkiew

Wapowce do II wojny światowej były wsią zdominowaną przez wyznawców religii greckokatolickiej, zatem zapewne większość mieszkańców stanowili Rusini. Po wojnie zostali oni wysiedleni. Do momentu ich wywózki, we wsi funkcjonowała cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, która obecnie działa jako wspomniany wyżej kościół rzymskokatolicki, pw. św. Mikołaja Biskupa.

Oczywiście wnętrze kościoła nie zdradza jego pierwotnej funkcji, bowiem zostało dostosowane do obrządku zachodniego (czytaj: ikonostas został usunięty). Obok cerkwi stoi zabytkowa dzwonnica z XVIII w. oraz krzyż upamiętniający jubileusz chrztu Rusi Kijowskiej (988 r.), którego jak dotąd nikt nie usunął.

Wapowce dzownnica
Wapowce dzwonnica

Przylegający do cerkwi cmentarz w starej części zieje pustkami, zapewne przedwojenne groby już się pozapadały, co tłumaczyłoby rozrzut grobów po całym cmentarzu bez żadnego porządku.

Niektóre z nagrobków są bardzo ciekawe, a wprawne oko jest w stanie rozczytać co jest na nich napisane. Mnie szczególnie urzekł nagrobek z Matką Boską schowaną w skrzynce, wewnątrz nagrobka.

A poniżej mój film o tym miejscu:

Wapowce cerkiew i cmentarz

W następnej kolejności wybrałam się do Doliny Hołubli, oddalonej „rzut kamieniem” od Wapowiec. Po drodze mijąłam urokliwą kapliczkę na rozstaju dróg.

Kapliczka Wapowce
Kapliczka Wapowce
Kapliczka Wapowce
Kapliczka Wapowce

W Dolinie Hołubli tym razem jednak nie wybrałam się na przechadzkę krajoznawczą, bowiem słońce chyliło się już ku zachodowi.

I niestety już skończył się dzień i pora była wracać do domu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *